استاندار لرستان گفت: فعالیت طرح‌های بزرگ و اثرگذار همچون فروسیلیس در شهرستان‌های استان رتبه‌های استان را از حیث اشتغال و بیکاری بهبود خواهد داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری لرستان، فرهاد زیویار، ظهر جمعه سوم شهریور در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه خرم‌اباد به مناسبت هفته دولت، با اشاره به اینکه هفته دولت فرصتی است که خادمان دولت گزارشی از اقدامات انجام شده و پیشرفت‌هایی که در طرح‌های اقتصادی، پروژه‌های عمرانی صورت گرفته را ارائه دهند، بیان کرد: سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان لرستان، یکی از فصل‌های اساسی برای کار و خدمت در دولت سیزدهم است.

وی افزود: برخی مطالبات و انتظارات مردم در همین مصوبات و تصمیمات همچون ویژه شدن شهرستان الیگودرز، ارتقا بخش معمولان به فرمانداری، ایجاد بخش های ایتیوند، شیروان، بالاگریوه و افرینه در شهرهای بروجرد، پلدختر، معمولان و دلفان اجرایی شد.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه تمام اولویت دولت سیزدهم برای آبادانی و پیشرفت ایران اسلامی است و بارها از سوی رئیس جمهور مورد تاکید قرار گرفته است، عنوان کرد: رویکرد دولت در سطح کلان، تکمیل پروژه‌های عمرانی و آماده‌سازی آنها برای ارائه خدمت به مردم است.

زیویار با بیان اینکه سفر هیئت دولت سیزدهم به لرستان، ۱۸۲ مصوبه با ۶۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی به‌دنبال داشت بیان کرد: بالغ بر ۷۰ درصد اعتباری که مقرر بود در یک دوره سه یا چهارساله اجرا شود، به استان ابلاغ و تحقق پیدا کرده است.
 
وی افزود:  هزار میلیارد تومان هم بعد از آن به بخش کشاورزی از طریق مولدسازی اختصاص داده شد که در ماه گذشته از سوی دولت ابلاغ شد.

افزایش چند برابری اعتبارات عمرانی استان در دولت سیزدهم

استاندار تصریح کرد:اگر بخواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم برای اعتبارات پروژه‌های عمرانی با آغاز کار دولت سیزدهم،  ۷۰درصد اعتبارات اختصاص پیدا کرده به استان؛ یعنی ۴هزار ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت نقد در اختیار استان قرار داده شده، این درحالی که این عدد در دولت دوازدهم ۲۰ میلیارد تومان بود.

زیویار با بیان اینکه خدمت‌رسانی دولت در بخش‌های مختلف اقتصادی، تولیدی عمرانی اجتماعی و فرهنگی در حال انجام است افزود: در ایام هفته دولت شاهد افتتاح و کلنگ‌زنی هزار طرح عمرانی اقتصادی آموزشی ورزشی و بهداشتی در سطح استان هستیم. که اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود.

وی گفت:  طرح‌های راه آهن استان لرستان، بیمارستان نیایش، بیمارستان رازی کوهدشت، بیمارستان گهر دورود، پل بلیلوند، ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد، ورزشگاه بروجرد، کتابخانه مرکزی، باغ موزه دفاع مقدس، سد تاج امیر، سد کمندان، از طرح‌های بزرگی هستند که در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهند رسید.

استاندار لرستان به ابر پروژه راه‌آهن لرستان اشاره کرد و افزود: برای این پروژه حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است ک مسیر خرم‌آباد دورود با استقرار ۱۴ کارگاه اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

زیویار به طرح‌های اقتصادی لرستان لرستان اشاره کرد و افزود: طرح‌های این بخش با اعتبار هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیز افتتاح خواهند شد که با اعتبار پروژه‌های عمرانی متفاوت است.

وی افزود: ۲۸ طرح کشاورزی، ۱۰ طرح صنعتی و ۳۸ طرح اشتغال‌زایی از طریق نهادهای حمایتی دنبال می‌شوند. و این در حالی است که سال گذشته مجموع طرح‌های عمرانی و اقتصادی ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار داشتند.

استاندار لرستان گفت: کارخانه سنگ‌بری غرب خرم آباد با ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و پنج میلیون دلار به صورت ارزی با اشتغال ۴۰ نفر، احیای واحد صنعتی لوله از الیاف دورود با ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال ۴۰ نفر به صورت مستقیم، کارخانه کربنات کلسیم الیگودرز با ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال ۲۷ نفر، واحد تولید مواد شوینده بروجرد با ۸۸ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال ۴۰ نفر، شروع عملیات اجرایی شهرک خورشیدی در کوهدشت با ظرفیت ۴۰ مگاوات برق و سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۴۰۰ نفر است. از پروژه‌های اقتصادی مهم دولت هستند در این ایام افتتاح می‌شوند.

b_300_0_16777215_00_images_8_photo_2023-08-26_03-33-24.jpg
لرستان در افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری روند صعودی به خود گرفته است
زیویار با اشاره به اینکه در سال گذشته،  ۳۹ هزار و ۱۴۵ نفر سهمیه اشتغال به استان اختصاص پیدا کرد که با اعتبارات تبصره‌ای و تسهیلات کم بهره ۱۰۳ درصد از این تعهد تحقق پیدا کرد افزود:  اطلاعات ۴۰ هزار و ۳۱۶ نفر در سامانه رصد بارگذاری شد و در سال جاری علی‌رغم اینکه تا کنون اعتبارات تبصره‌ای در اختیار استان قرار داده نشده است؛  ۲۹ هزار ۵۴۴ نفر است سهمیه استان است؛  با برنامه‌ریزی‌ها و همراهی‌های معاونت اقتصادی و دستگاه‌های اقتصادی استان، اطلاعات ۸ هزار نفر در سامانه رصد بارگذاری شده است.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه روند اشتغال‌زایی در استان طی ۲ سال گذشته رشد سه پله‌ای داشته است بیان کرد: آمار بیکاری از ۱۲ و هشت دهم درصد در دولت قبل به ۱۲ و چهار دهم درصد کاهش یافته است.

نماینده عالی دولت در لرستان با بیان اینکه فعالیت طرح‌های  بزرگ و اثرگذار را در استان استان بهبود وضعیت اشتغال استان اثرگذار خواهد بود افزود: طرح فروسیلیس در شهرستان‌های الیگودرز بروجرد، و ازنا با حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای حداق ۵ هزار اشتغال ایجاد خواهد کرد که این رقم  رتبه‌های استان را از حیث اشتغال و بیکاری بهبود پیدا خواهد بخشید.


زیویار با تاکید بر اینکه دولت تنها یک تسهیل گر است، افزود: هدف دولت گره‌گشایی از مشکلات مردم است که با همراهی خود مردم و تلاش مسئولان محقق خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید