استانداری لرستان
تازه ها:
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير
« کرونا بر علیه همه، همه برعلیه کرونا » 1399/01/04
« کرونا بر علیه همه، همه برعلیه کرونا »

سال 99 هم  آمد و جای سال گذشته را با همه سختی هایی که داشت گرفت . سالی که با سیل آمد و در پایان کرونا از خود به جای گذاشت.
 گویی نمی خواست او را از یاد ببریم و تحفه ای جا گذاشت که کسی خریدار آن نیست و شده است حکایت ضرب المثل آش کشک خاله...
سالم و مبتلا ندارد، همه در تیررس آن هستیم . البته دیده شده در این اوضاع و احوال بعضی ها سفر می‌روند، مهمانی و دورهمی می گیرند و در تجمعات حاضر می شوند گویا هنوز حضور این ویروس را باور ندارند .
شاید خبر ها را نمی خوانند یا برنامه های تلویزیونی را نمی بینند و از آمار ها بی اطلاعند .
شاید با خود فکر می‌کنند کرونا فقط برای دیگران است .
این دشمن نادیدنی تاکنون 192 کشور دنیا را به قلمرو حاکمیت خود افزوده است . از دور دست ترین نقاط حرکت خود را آغاز کرد و در فاصله زمانی اندک به کشور ما رسید و کمی بعد کره خاکی را درنوردید .
 رنگ و نژاد برای او معنا ندارد، همه را دشمن می پندارد و هوشمندانه به نقاط ضعف حریف خود حمله می کند .
حال که او شمشیر را از رو بسته و دشمنی خود را بر علیه بشریت اعلام کرده تکلیف چیست؟
با مروری بر اخبار جهان می توان دریافت سرعت شیوع بسیار بالایی دارد و افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند و طبقه مسن جامعه بیشتر در معرض خطر قرار دارند .
باید به این موضوع اذعان داشته باشیم که بخش زیادی از راه مقابله با ویروس کرونا را پیشگیری شامل می شود. همانگونه که در ابتدای ورود این مهمان ناخوانده، سیاست‌های مسئولین بر اقدامات پیشگیرانه و اطلاع رسانی استوار شد ‌.
آگاهی بخشی و فرهنگ سازی دو اصلی بودند که ستاد مدیریت بیماری کرونای لرستان طی این مدت بر آن تأکید بسیار داشت و از طریق رسانه های عمومی، صدا و سیما، فضای مجازی و مطبوعات به کرات در قالب تهیه و پخش کلیپ، تیزر و پیام های هشدار دهنده انجام شد .
اقداماتی مانند بسته شدن اماکن تفریحی و گردشگری استان گردشگر پذیر لرستان بر روی مسافران نوروزی و استقرار اکیپ های تست ویروس کرونا در ورودی شهرها، حکایت از عزم جدی برای مقابله با این بحران داشت ‌.
به گفته رئیس ستاد مدیریت بیماری کرونای استان اقدامات انجام گرفته توسط دستگاه های اجرایی تنها 10 درصد از راه مقابله با این ویروس را شامل می شود و 90 درصد کار، همکاری و همراهی مردم در رعایت نکات بهداشتی و عمل به دستورالعمل هاست .
در این ایام بارها از بیان مسئولین این جمله ها را شنیده ایم که گفته اند: مردم در خانه بمانند، از حضور در تجمعات دوری کنند ، سفر نکنند و نکاتی از این قبیل...
و این به آن معناست که بخش زیادی از فرآیند مقابله با کرونا بر عهده خود مردم می باشد و نقش اصلی مبارزه در این جنگ را مردم بازی می کنند .
 البته باید یادآور شد، به گفته مسئولین استان همکاری مردم در زمینه مقابله با ویروس کرونا تاکنون خوب بوده و امید به ادامه این همکاری تا شکست نهایی کروناست .
لازم به ذکر است لرستان به واسطه‌ی تولید دارو و مواد بهداشتی در داخل و قرار گرفتن 18 درصد از کارخانه های تولید الکل کشور در آن، مشکل چندانی در تأمین شوینده ها ومواد بهداشتی نداشته و به صورت متناوب این اقلام در سطح استان توزیع گردیده اما کماکان کمبود ماسک و دستکش استاندارد از معضلات است که خبرهای خوبی در زمینه اعلام آمادگی برخی واحدهای تولیدی لرستان برای تهیه این اقلام در آینده نزدیک به گوش می رسد .
در شرایط کنونی که تمام مردم دنیا کمبود ماسک و دستکش را تجربه می کنند بهترین راه حل برای پیشگیری همان ماندن در خانه است .
 دید و بازدیدهای نوروزی و مسافرت در این ایام به حدی مخاطره آمیز است که می تواند زنگ خطر ویروس کرونا را با سوت ممتد به صدا درآورد و این یعنی ادامه بحران .
مهمان و میزبان هر دو به یک اندازه در معرض ابتلاء قرار دارند، سالمندان و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند بیشتر  .
امید آن می رود که در این برهه زمانی همگان دوری و دوستی پیشه کنند و با رعایت فاصله، محبت و علاقه خود به یکدیگر را ابراز کنند .
کافیست دستورالعمل ها اجرا شود و در مواقع لزوم با نه گفتن به رفت و آمد و دورهمی بر این بحران فائق آییم .
ماندن در خانه و استراحت کردن زیاد هم بد نیست اگر به جای تخت خواب منزل، لحظه‌ای تخت بیمارستان را تصور کنیم، آن وقت است که ترجیح می دهیم در همان خانه خود به سلامت در کنار اهل خانواده بمانیم .
 اکنون که این ویروس بر علیه همه ماست، مانیز به خاطر حفظ سلامت خود و اطرافیانمان بر علیه او باشیم و نکات بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنیم .
باور داشته باشیم روزهای سخت به پایان خواهد رسید، اگر در این راه یار و همراه یکدیگر باشیم . سعید فولادوند- کارشناس روابط عمومی استانداری لرستان

115 تعداد بازدید:
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه