4837
1
جاذبه هاي گردشگري شهرستان خرم آباد
مقبره زيدبن علي: اين بنا مربوط به 404 هـ.ق است. 
مقبره شاهزاده عبداله: در كيلومتر 5 جنوب غرب شهر خرم‌آباد بر سر راه كوهدشت در دامنه كوه قرار دارد. 
بقعه دو برادران: در غرب شهر خرم آباد كه تمامي آن با آجر ساخته شده در داخل مقبره قبور متعلق به دو برادر به اسامي سيد ابوالوفا و سيد علي مي باشد كه بعضي اعتقاد دارند اين دو نفر از اصحاب امام موسي كاظم(ع) مي‌باشند. 
قلعه فلك الافلاك: اين قلعه زيبا 5300 مترمربع مساحت دارد و بر فراز تپه اي در مركز شهر خرم آباد با چشم انداز فوق العاده ديدني كه در دوران ساسانيان به دژ شاپورخواست معروف بوده است. 
مناره‌آجري: در قسمت جنوبي شهر خرم‌آباد جهت هدايت كاروانها احداث گرديده است احتمالاً تاريخ ساخت آن به دوره ديلميان ب مي گردد. ارتفاع آن 30 متر و از 99 پله تشكيل شده است. 
 
 
 
 
 سنگ نبشته:يكي ازشاهكارهاي معماري‌دوره ساسانيان محسوب مي‌شود و درضلع جنوبي قلعه فلك الافلاك درجنوب شهر خرم آباد واقع شده‌است. پل شاپوري عامل ارتباط غرب استان با شرق و از آنجا به خوزستان و تيسفون (پايتخت ساسانيان) بوده‌است. اين پل حدود 230 متر طول و بيش از 19 چشمه طاق داشته كه در حال حاضر فقط 5 چشمه طاق از آنها بر جاي مانده‌است.
گرداب سنگي : در غرب شهر خرم‌آباد واقع شده، ديوار عظيم سنگي بصورت مدور دور دو چشمه فصلي احداث گرديده قطر آن 18 متر با محيط 256 مترمربع با پهناي 3 متر و بلندي 10 متر توزيع آب آشاميدني شهر شاپور خواست، مشروب نمودن اراضي، بهره برداري آسيابهاي آبي بوده است. 
بناي ميرملاس : اين بناي حكومتي به عنوان بلديه در مركز شهر خرم‌آباد در دوره پهلوي اول ساخته شده و به نگارخانه ميرملاس معروف است. 
كاروانسراي ميرزا سيد رضا : تنها كاروانسراي بجا مانده از دوره قاجاريه در مركز شهر خرم‌آباد است. هم اكنون بازار طلافروشان و محل خريد و فروش نقره جات است.
 

پل شاهپوري (شكسته): در شهر خرم آباد (ضلع شرقي- خيابان شريعتي) اين كتيبه به خط كوفي و زبان فارسي دور تا دور ستون سنگي تحرير شده، نوشته حكم امير اسفهسالار كبير درخصوص بخشش علفچر در چراگاههاي شاپورخواست و ممنوعيت برخي سنتهاي ناپسند مربوط به دوره سلجوقي است.

پل صفوي (گپ): پل تاريخي متعلق به دوره صفوي-دوره قاجار است كه در مركز شهر خرم‌آباد قرار دارد و بخش غربي مركز شهر را به بخش شرقي متصل مي‌كند. اين پل كه با ملات آهك و گچ و پايه‌هاي از جنس آجر ساخته شده است طولي بيش از 350 متر و پهنايي به اندازه 5٫8 دارد. ساختمان اين پل شباهت فراواني با ساختمان پل خواجو دارد و همانند آن داراي شاه‌نشين بوده كه بر اثر سيل از بين رفته است.

سربازخانه: اين بناي حكومتي به عنوان سربازخانه در مركز شهر خرم‌آباد در دوره پهلوي اول ساخته شده است و درحال ترميم جهت استفاده بعنوان موزه مي باشد. 

 
 
 
 

مقبره شهنشاه (شجاع الدين خورشيد): در شهرستان خر‌‌‌‌م‌‌آباد واقع شده است ارتفاع گنبد از سطح زمين 12 متر است. مربوط به سرسلسله اتابكان لر كوچك شجاع الدين خورشيد است كه بواسطه عدالت مورد احترام اهالي است.

مقبره باباطاهر : در مركز شهر خرم‌آباد است مربوط به دوره خوارزمشاهي است.

آسياب گبري : در سطح شهر خرم‌آباد (قسمت جنوب شهر) از جمله بناهاي عام المنفعه و مربوط به دوره ساساني است.

حمام گَپ : در مركز شهر خرم‌آباد مربوط به حسين خان ساكي است مساحت 790 مترمربع و مربوط به دوره صفوي است.

خانه آخوند ابو : در مركز شهر خرم‌آباد و مربوط به اوايل دوره پهلوي است.

زورخانه طيب : در قسمت مركزي شهر خرم آباد و در كنار مسجد توسلي واقع شده است. كاربري اوليه بصورت حمام بوده مساحت كلي 282 مترمربع است مربوط به اوايل پهلوي است.

 آبشار بيشه : 
در بخش پاپي و در 60 كيلومتري شهر خرم‌آباد قرار دارد و ارتفاع 48 متر و عرض تاج 20 متر است و منطقه اي توريستي و داراي جاذبه هاي طبيعي منحصربه فرد مي‌باشد.
آبشار نوژيان :
در بخش پاپي و در46 كيلومتري شهر خرم آباد واقع شده و ارتفاع 98 متر و عرض تاج 5 متر است.
آبشار گريت :
در بخش پاپي و در 50 كيلومتري شهر خرم آباد واقع شده و ارتفاع 15 متر و عرض تاج 17 متر است.
آبشار وارك :
در بخش پاپي و در 50 كيلومتري شهر خرم‌آباد واقع شده حداكثر ارتفاع آن 57 متر و عرضي معادل 50 متر است.
درياچه كيو :
در داخل شهر خرم‌آباد واقع شده است. 
 
2018/03/01
Powered by DorsaPortal