اداره كل پدافند غيرعامل
اخبار
1397/04/17
فراخوان اولين مسابقه طراحي پوستر با موضوع پدافند غيرعامل شهري فراخوان اولين مسابقه طراحي پوستر با موضوع پدافند غيرعامل شهري
به گزارش پايداري ملي، ايمني و امنيت از ابتدايي­ترين اصول در جهت دستيابي به استانداردهاي مطلوب آسايش شهري است و اصولاً توجه به پدافند غيرعامل شهرها در مقابل تهديدات انسان­ ساخت امري است كه از آغاز شكل­ گيري شهرها همواره موردتوجه بوده است. جنگ­ها از بارزترين تهديدات جامعه بشري بوده­ اند كه همواره به‌عنوان يك پديده اجتماعي در جوامع شهري حضور داشته­ اند اما توجه به ايمن­ سازي و مصون­ سازي شهرها در مقابل تهديدات انسان­ ساخت ديگري مانند تهديدات شيميايي، زيستي، پرتوي و سايبري، همچنان به‌عنوان يك نياز جدي و اجتناب­ ناپذير محسوس بوده و بايد موردتوجه قرار گيرد.
 
 
 

اگرچه دفاع از زمان‌هاي دور تا به امروز در شكل كالبدي شهرها مطرح است اما در شهرسازي معاصر با توجه به تقدم برنامه و طرح‌هاي توسعه در شكل گيري، ايجاد و توسعه شهرها، رويكردهاي دفاعي آن روبه كاهش است.

در چند دهه اخير، مهاجرت مردم از روستاها به شهرها منجر به اين امر شده است كه در حال حاضر در كشور ما حدود 70 درصد جمعيت شهري وجود داشته باشد و در اين ميان شهرها به دليل عدم كنترل و متمركز نبودن برنامه مناسب توسعه، به صورت افسارگسيخته توسعه پيدا كرده اند و در نتيجه، به تراكمي از جمعيت و زيرساخت ­ها و درنتيجه مجموعه اي از ناهنجاري ها و آسيب پذيري ها مانند عدم رعايت حريم از مراكز پرخطر، ساختمان­ هاي مرتفع با نماهاي شيشه­ اي و عدم رعايت مؤلفه‌هاي دفاعي و امنيتي در مديريت، برنامه­ ريزي و طراحي شهرهايمان تبديل شده اند كه كه در هنگام وقوع تهديدات انسان­ ساخت مانند حملات نظامي، حملات تروريستي، تهديدات زيستي، پرتوي، شيميايي و سايبري موجب خسارات و تلفات سنگين به زيرساخت­ هاي شهري، تأسيسات، تجهيزات و از همه مهم­تر جمعيت شهري خواهد شد و در نتيجه، لزوم هرچه بيشتر ورود مباحث پدافند غيرعامل در شهر به منظور كاهش آسيب­ پذيري، تسهيل مديريت بحران، استمرار خدمات ضروري، بازدارندگي دفاعي و افزايش پايداري شهر احساس مي­شود.

در همين راستا و نيز با هدف آشنايي بيشتر جامعه طراحان گرافيك و علمي كشور با پدافند غيرعامل شهري، معاونت امور شهري و تهران سازمان پدافند غيرعامل كشور نخستين مسابقه طراحي پوستر خود را با موضوع پدافند غيرعامل شهري برگزار مي كند. شايان ذكر است كه از طراحان برتر طي مراسمي در هفته پدافند غيرعامل (5 الي 11 آبان ماه 1397) با اهداء جوايز نفيسي تقدير خواهد شد.

محورهاي فراخوان پدافند غيرعامل شهري:

Ø پدافند غيرعامل در برنامه ريزي شهري

Ø پدافند غيرعامل در طراحي شهري

Ø تسهيل مديريت بحران هاي شهري

Ø مراكز پرخطر شهري (مصون سازي يا خروج از شهر)

Ø چندمنظوره سازي فضاهاي شهري

Ø مصون سازي زيرساخت هاي تأسيساتي و حمل و نقل شهري

Ø تخليه و اسكان اضطراري

شرايط شركت در مسابقه:

Ø آثار ارسالي بايد در دو فرمت psd لايه باز و همچنين jpg با رزولوشن 300dpi و با اندازه 70 سانتي‌متر در ضلع بزرگ و1920 پيكسل در ضلع بزرگ طراحي شده و به پست الكترونيكي pdut@paydarymelli.ir ارسال گردد.

Ø روي پوستر بايد عبارتي با محوريت موضوعات فراخوان ديده شود..

Ø در تكنيك و ابزار مورد استفاده محدوديتي وجود ندارد. اما تمام عناصر بصري بايد به صورت اختصاصي براي اين منظور طراحي شده باشند و كپي نباشد.

Ø در تعداد ارسال آثار از طرف يك شركت كننده محدوديتي وجود ندارد.

Ø طراح با شركت در اين مسابقه حق هر گونه استفاده چاپي و ديجيتالي از اثر ارسالي را با حفظ حقوق معنوي طراح براي سازمان پدافند غيرعامل كشور قائل مي‌شود.

زمان بندي:

  • مهلت ارسال فايل جهت ارزيابي: 31 شهريورماه 1397
  • اعلام برندگان: هفته پدافند غيرعامل (نيمه اول آبان ماه)
 
33
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal