استانداری لرستان
تازه ها:
۱۳۹۸ شنبه ۳ اسفند
عملياتي شدن 97 درصد پروژه‌هاي سيل در لرستان 1398/08/10
عملياتي شدن 97 درصد پروژه‌هاي سيل در لرستانمعاون استاندار لرستان گفت: درحال حاضر پيمانكار 97 درصد پروژه‌هاي استان كه اعتبار آن‌ها تأمين شده، انتخاب و مشغول فعاليت هستند اما بازسازي زمان‌بر است.

به گزارش روابط عمومي استانداري لرستان گودرز اميري با اشاره به اين‌كه بعد از بارش‌هاي اخير مشكل خاصي در استان وجود ندارد، اظهار كرد: با توجه به اين‌كه در جريان سيل فروردين‌ماه برخي از زيرساخت‌ها مانند راه‌هاي ارتباط به صورت موقت برقرار شده است، در برخي از نقاط شاهد آب‌بُردگي و قطع دسترسي تعدادي از روستاها بوديم كه با پيگيري راهداري اين ارتباط برقرار و پل‌هاي تخريب شده به صورت موقت بازسازي شد.
وي با اشاره به اين‌كه تعداد زيادي پل و طول مسير زيادي در استان تخريب شده است كه جهت ترميم و بازسازي آن‌ها در مجموع 345 ميليارد تومان اعتبار به استان اختصاص داده شده است، عنوان كرد: بيش از 700 يا 800 پل در سيل فروردين‌ماه آسيب ديده‌است كه از اين تعداد حدود 90 دستگاه پل در حال بازسازي و 70 دستگاه پل در حال مرمت است، بنابراين مي‌طلبد كه اعتبارات بيشتري به استان لرستان اختصاص داده شود.
اميري ادامه داد: با توجه به اين‌كه اين روزها بحث خريد قير با اوراق بهادار كاري مشكل يا شايد غيرممكن است، پيشنهاد ما به هيئت‌وزيران براي كمك به روكش آسفالت مسيرهاي تخريب شده اين است كه در قالب ماده واحده يا مصوبه هيئت‌وزيران مقداري قير به صورت رايگان در اختيار استان قرار بگيرد.
معاون استاندار با بيان اين‌كه 120 كيلومتر از جاده‌هاي لرستان به‌طور كامل تخريب شد كه بخشي از آن جاده پلدختر به خرم‌آباد است، تصريح كرد: اين جاده درحال حاضر بازسازي و آسفالت شده و به بهره‌برداري رسيد اما ايمن‌سازي نشد، براي ايمن‌سازي به ديواره ساحلي و لايروبي رودخانه نياز دارد كه در صورت بروز سيل دوباره آسيبي به آن وارد نشود.
وي در رابطه با تأخير پيش آمده در انجام پروژه‌هاي بازسازي جاده‌هاي تخريب شده در سيل فروردين‌ماه، اظهار كرد: اعتبارات ملي و استاني 17 مردادماه به ما ابلاغ و در مدت كوتاهي ظرف مدت 48 ساعت مبادلات تفاهم‌نامه‌ها انجام شد، اما انتخاب پيمانكار پروسه‌اي دارد كه دستگاه‌هاي اجرايي مكلف به رعايت آن هستند كه در صورت عدم رعايت ممكن است شبهاتي به وجود بيايد يا بعدها مورد پيگرد دستگاه‌هاي نظارتي قرار بگيرند كه باعث ايجاد تأخير در اجراي پروژه‌ها شده است.
اميري بيان كرد: درحال حاضر پيمانكار 97 درصد پروژه‌هاي استان كه اعتبار آن‌ها تأمين شده، انتخاب و مشغول فعاليت هستند اما بازسازي زمان‌براست.
معاون استاندار با اشاره به انتظار شهروندان در تسريع در انجام امور، عنوان كرد: متأسفانه بايد بگويم در سيل فروردين‌ماه، آن زيرساخت‌هايي كه ما در سال‌هاي متمادي ايجاد كرديم، يك شبه توسط آب تخريب شدند، قاعدتاً در كوتاه مدت و ظرف يك سال نتوانيم همه آنچه را مدنظر مردم است را برآورده كرد، اما سعي و تلاش و همت دولت بر اين است كه اولويت‌بندي كرده و پروژه‌هايي كه در اولويت هستند را تكميل و بازسازي كند كه مردم با مشكلات كمتري روبرو شوند.
وي با بيان اين‌كه در بحث لايروبي‌ها حدود 45 ميليارد تومان اعتبار به ما اختصاص داده‌ شده است، تصريح كرد: اين مقدار اعتبار در مقايسه با حجم خسارتي كه بالغ بر 1000 ميليارد تومان است و بر استان وارد شده، مبلغ ناچيزي است.
اميري ادامه داد: با توجه به كمبود منابع پيشنهاد ما در اين زمينه اين است كه اگر امكان دارد يك بار ديگر استان‌هايي را به عنوان استان معين براي لرستان انتخاب كنند كه به كمك ما بيايند و با كمك ماشين‌آلاتي كه در اختيار استان‌هاي معين است بتوانيم بخشي از اين لايروبي را انجام دهيم.
معاون استاندار تصريح كرد: عليرغم محدوديت‌هاي دولت انتظار ما اين است كه بخش ديگري از اعتبارات سيل را در سال جاري تأمين كرده و در اختيار استان قرار دهند و بخش ديگر را در بودجه سنواتي دو سال آينده پيش‌بيني و پرداخت كنند.
وي با اشاره به اين‌كه براي احداث جاده جايگزين جاده پلدختر به خرم‌آباد 800 ميليارد تومان برآورد هزينه شده، عنوان كرد: با 250 ميليارد تومان اعتبار اوليه فاز اول اين پروژه به قرارگاه خاتم واگذار شده و در حال اجراست كه خود ما نيز از روند اجرايي آن راضي نيستيم و اميدواريم كه هم قرارگاه خاتم در انجام كار تسريع كند و هم شركت ساخت توسعه حمل‌ونقل راه‌هاي كشور نظارت و دقت بيشتري داشته باشد كه اين كار سرعت بيشتري بگيرد.

اميري ادامه داد: در شرايط وقوع سيل فروردين‌ماه هم مسير و ارتباطات مردم قطع بود و هم امدادرساني سخت بود و اعتبارات لازم و كافي نيز در اختيار دستگاه‌هاي اجرايي نبود كه بتوانند پل‌ها را به صورت اصولي احداث كنند، ضمن اين‌كه احداث پل‌ها به‌صورت اصولي به طرح و مطالعه و اعتبار و انتخاب پيمانكار نياز داشت، بنابراين سعي و تلاش شد كه به صورت موقت ارتباط شهرها و روستاها با يكديگر برقرار شود.

كه امدادرساني صورت بگيرد كه آن نيز با حمايت و كمك همه استان‌ها و اشخاص حقيقي و حقوقي اتفاق افتاد، بنابراين زمان مناسبي براي پرداختن به يك كار اصولي، اساسي، علمي و فني نبود.
معاون استاندار با بيان اين‌كه نقشه ديوار ساحلي خرم‌آباد تهيه شده است، افزود: اجراي اين پروژه به جهاد نصر واگذار شده است كه روزانه به آن سركشي مي‌كنيم، بايد بدانيم كه طول مسير تخريب شده زياد است و پيمانكار در چند جبهه در حال كار است.
وي ادامه داد: در شهر معمولان نيز نقشه ديواره ساحلي تهيه شده و 35 درصد پيشرفت فيزيكي دارد كه بارها توسط مسئولين ملي و استاني بازديد شده است و گزارش‌هاي مختلفي توسط صداوسيما در اين رابطه پخش شده است، چون حجم كار زياد است يك مقدار زمان‌بر است.
اميري بابيان اين‌كه بنياد مسكن پيمانكار اجراي ديواره ساحلي پلدختر، بابازيد و چم‌مهر است، گفت: اعتبار ديواره ساحلي پلدختر به‌طور كامل پيش‌بيني شده و از لحاظ اعتباري و اجرايي مشكلي ندارد و با 33 درصد پيشرفت فيزيكي قابل قبولي دارد.
معاون استاندار ادامه داد: نقشه ديواره ساحلي بابازيد نيز تهيه شده و در چم‌مهر نيز از نظر نقشه مشكلي وجود ندارد كه در اين سه پروژه 160 ميليارد تومان اعتبار پيش‌بيني شده و پيمانكار آن در حال كار است و از نظر اعتباري و نقشه مشكلي ندارد.
وي تصريح كرد: پروژه معمولان طرح و برنامه دارد اما از نظر اعتباري مشكل دارد كه اميدواريم بتوانيم با پيگيري‌هاي صورت گرفته كمبود اعتبار آن برطرف شود.
اميري با اشاره به اين‌كه 127 نقطه آسيب‌ديده در رودخانه‌هاي استان داريم كه به اعتباري حدود 1000 ميليارد تومان براي بازسازي نياز داريم، عنوان كرد: اين درحالي است كه 45 ميليارد تومان اعتبار به استان اختصاص داده شده‌است، قاعدتاً اعتبار بيشتري را مي‌طلبد كه اگر دولت اعتبارات بيشتري را به لرستان اختصاص دهد و استان‌هاي معين نيز كمك كنند مي‌توانيم نقاط بيشتري را پوشش دهيم.
معاون استاندار لرستان با بيان اين‌كه درحال حاضر با انتخاب پيمانكاران در 17 نقطه از استان كار اجرايي و عملياتي لايروبي رودخانه‌ها و ساخت ديواره ساحلي در حال انجام است، اظهار كرد: برخي از نقاطي كه اولويت دارد توسط شهرداري‌ها در حال اجراست و برخي نقاط ديگر نيز با كمك خيرين و امكانات محلي در حال اجراست اما واقعيت اين است كه كافي نيست و در اين زمينه مشكلاتي داريم.
وي ادامه داد: در شهرداري خرم‌آباد براي سه پروژه پيمانكار انتخاب نشده‌ كه يكي از علت‌هاي آن اين است كه اعتبارات ما به صورت اوراق بهادار است كه تاريخ سررسيد آن دي‌ماه سال 1400 است و پيمانكاران رغبتي براي شركت در آن ندارند كه براي حل اين موضوع تمهيداتي انديشيده شده است كه در صورت برگزاري مناقصه در دو نوبت و نبود پيمانكار، مجوز ترك تشريفات براي پيمانكاران صادر شود.
اميري با اشاره به اين‌كه در زمينه اسكان سيل‌زدگان فروردين‌ماه تنها جايي كه مشكل دارد ساكنان روستاي ملاوي است، عنوان كرد: براي حل مشكل اين منطقه نيز چندين پيشنهاد داده شده‌است، زمين پيشنهاد دادند مردم نپذيرفتند، در كنار روستاهاي ديگر اسكان داده شوند باز هم حاضر نشدند، به ازاي هر واحد 15 ميليون تومان اضافه بدهيم و هر جايي كه خود صلاح دانستند خانه‌سازي كنند كه هنوز پاسخي از سوي آن‌ها دريافت نكرده‌ايم.

 

 

 

274 تعداد بازدید:
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه