شورای فرهنگی استانداری
اخبار
1397/12/01
گردهمايي روسا و دبيران شوراي فرهنگي استانداري هاي سراسر كشور گردهمايي روسا و دبيران شوراي فرهنگي استانداري هاي سراسر كشور

 

گردهمايي روسا(معاونين هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع) و دبيران شوراي فرهنگي استانداري هاي سراسر كشور و سازمان هاي تابعه به رياست ناصريان معاون توسعه مديريت و منابع وزارت كشور و با حضور آقاي مظفر قائم مقام ستاد اقامه نماز كشور، شوشتري رئيس مركز حراست، ياوند عباسي مشاور وزير كشوردر امور ايثارگران، قشقايي دبير شوراي فرهنگي و رئيس مركز بسيج، قربانلو امام جماعت وزارت كشور، كيان ارثي مديركل رفاه و پشتيباني راس ساعت 8:30 روز سه شنبه مورخ 30/11/97 در محل وزارت كشور برگزار گرديد.

خلاصه بيانات آقاي ناصريان معاون توسعه مديريت و منابع وزارت كشور:

اين نشست به منظور انجام هماهنگي هاي لازم برگزار مي شود. همچنين همفكري و تعامل استانداري ها و بهره گيري از تجارب و تدابير مسئولين ذيربط، آشنايي با موانع و مشكلات اجرايي و ارزيابي برنامه سال گذشته در حوزه نماز در اين گردهمايي مورد توجه خواهد بود. وي ضمن اشاره به تفاهم نامه ستاد اقامه نماز و وزارت كشور در سال 96 خاطرنشان كرد: اين تفاهم نامه در قالب 15 برنامه تنظيم شد كه سه برنامه آن مختص ستاد وزارت كشور و 12 برنامه ديگر همزمان در ستاد و استانداري ها با رويكرد توجه به انجام سريع فرايند اجراي برنامه ها دنبال شد.

معاون وزير كشور ادامه داد: سه برنامه اختصاصي ستاد وزارت كشور شامل اجراي گردهمايي روسا و دبيران شوراي فرهنگي استانداري ها، اختصاص فرازي از نشست هاي استانداران به اين عرصه و تدوين سند راهبردي ترويج فرهنگ نماز به نحو مناسبي انجام شده است. وي تصريح كرد: پس از ابلاغ برش استاني برنامه ها، تلاش شد تا تصميم گيري، نظارت، اجرا و ارزيابي ها براي هريك از برنامه ها در استان ها مورد توجه قرار گيرد و متناسب با اهميت و ميزان تاثيرگذاري هريك از اين برنامه ها، امتيازدهي انجام شود. بعلاوه، امسال براي اولين بار پس از بررسي عملكرد استان ها، نتيجه ارزيابي اوليه به معاونين هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه اي استانداريها ارسال و فرصتي براي تكميل مستندات در نظر گرفته شد تا اطلاعات استان ها به طور دقيق تكميل شود.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت كشور در بخش ديگري از سخنان خود كه به موضوع امر به معروف و نهي از منكر اختصاص يافت، گفت: براي اولين بار مجموعه ستاد امر به معروف و نهي از منكر، تفاهم نامه اي با ستاد وزارت كشور داشت كه در قالب 8 برنامه براي استان ها ارسال شد. ناصريان در ادامه بر اهميت ترويج فرهنگ اقامه نماز اشاره كرد و افزود: سند راهبردي در اين زمينه در حال تدوين است كه در همين راستا از همه دبيران و روساي شوراي فرهنگي استانداري ها كه در اعلام نظرات و نقاط ضعف و قوت اين موضوع ما را ياري كردند تشكر مي كنيم. نقطه نظرات واصله و برنامه هاي اوليه در قالب يك مجموعه كامل به مركز مطالعات  راهبردي و آموزش وزارت كشور ارسال شد و با مطالعات و اقدامات مركز يادشده سند راهبردي در سه ماه تدوين و به همه استان ها ابلاغ شد. رئيس شوراي فرهنگي وزارت كشور يادآوري كرد: در سال 92 با همكاري ستاد اقامه نماز و شوراهاي فرهنگي استانداري هاي سراسر كشور پيش نويس بخشنامه اي در خصوص ترويج فرهنگ نماز تدوين شد و وزير كشور پس از اصلاحات مدنظر اين بخشنامه 17 ماده اي را به استانداران سراسر كشور ابلاغ كرد كه براساس اين بخشنامه اقدامات استانداري ها در اين عرصه دنبال شد. پس از گذشت 5 سال نياز به اصلاح و تغيير احساس شد چراكه برخي از بندهاي اين بخشنامه 17گانه كه به نتيجه رسيده بودند و نيازي به طرح مجدد آن ها نبود. وي ادامه داد: بعد از بررسي هاي جديد، اين بخشنامه 17 ماده اي در 12 ماده بروز رساني و ابلاغ شد. در روند تدوين بخشنامه جديد، فرمايشات مقام معظم رهبري در آخرين اجلاس نماز خصوصاً بحث توجه به موضوع اقامه نماز در مدارس و همچنين لزوم وجود فضاي نماز در پروژه هاي عمراني و ساختمانهاي در حال احداث مورد توجه ويژه قرار گرفت. در اين زمينه لازم است تاكيد كنم، استانداري ها از اين بخشنامه و اجراي تمام و كمال آن صيانت كنند. ناصريان همچنين به ضرورت بررسي ابلاغيه ها، برنامه ها و موضوعات در شوراي فرهنگي اشاره كرد و افزود: با توجه به اينكه به پايان سال نزديك مي شويم، توجه به مسائل نمازخانه هاي بين راهي و نظائر آن اهميت ويژه دارد.
ناصريان در پايان با اشاره به اينكه يكي از معايب و مشكلات سيستم اداري عدم گزارش كامل و به موقع اقدامات و انعكاس صحيح برنامه هاي انجام شده است و در نتيجه، اطلاع رساني درستي از اقدامات انجام نمي شود، خاطرنشان كرد: من اطمينان دارم كارهاي استان ها در زمينه ترويج فرهنگ نماز و امر به معروف و نهي از منكر بيش از اين بوده است اما به دليل عدم ارائه گزارش هاي مناسب، در ارزيابي ها مغفول مانده است.

قشقايي دبير شوراي فرهنگي وزارت كشور و رئيس مركز بسيج وزارت كشور نيز ضمن ارائه گزارشي از وضعيت و عملكرد استانداري ها در عرصه فعاليت هاي شوراي فرهنگي به تشريح ارزيابي هاي صورت گرفته از برنامه ها و عملكرد آن ها پرداخت.
همچنين حجت الاسلام قربانلو مشاور معاون توسعه مديريت و منابع و امام جماعت وزارت كشور گفت: محور فعاليتهاي ما درباره نماز بايد قلبي باشد و اصل بر اين باشد كه كار قلبي و اعتقادي دنبال شود و اين امر منافاتي با استفاده از چرخه هاي اداري ندارد.

خلاصه بيانات آقاي ياوند عباسي مشاور وزير كشور در امور ايثارگران:

وي با تاكيد بر اينكه شوراي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت بخشي از كار شوراي فرهنگي استانداري است گفت: مستند اين موضوع ماده 63 قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران و آيين نامه اجرايي آن و بعلاوه مصوبه شوراي فرهنگي وزارت كشور در اين زمينه است.

مشاور وزير كشور  در همين راستا، بر الگوگيري استانداري ها از اين مهم در ستاد وزارتخانه تاكيد كرد و گفت: اين كار موجب هم افزايي و غناي برنامه هاي حوزه ايثار و شهادت در سطح استان مي شود و به علاوه از بروز برنامه هايي به نام ايثار و شهادت كه عملا مغاير با فرهنگ ايثار و شهادت بوده و احيانا در راستاي اهداف خاص جرياني مورد بهره برداري قرار مي گيرد، جلوگيري مي كند.
ياوند عباسي خاطرنشان كرد: برنامه هاي ايثار و شهادت، بايد محل وحدت و همراهي و همدلي همه نيروها و جريان هاي فعال در چارچوب جمهوري اسلامي باشد.
وي همچنين با ارائه مصاديق از ايثار در عرصه هاي مختلف مورد نياز جامعه گفت: بايد تلاش شود تا فرهنگ ايثار به ساير حوزه هاي عموي تسري پيدا كند.

 

خلاصه بيانات آقاي مظفر قائم مقام ستاد اقامه نماز:

در يكي از بهترين و موفق ترين دوره هاي وزارت كشور در حوزه تعاملات نماز قرار داريم و هر آنچه در راستاي اعتلاي فرهنگ نماز از وزارت كشور درخواست شد، با همت همكاران صف و ستاد وزارت كشور انجام شده است. آقاي مظفر قائم مقام ستاد اقامه نماز در گردهمايي روسا و دبيران شوراي فرهنگي استانداري هاي سراسر كشور گفت: در يكي از بهترين و موفق ترين دوره وزارت كشور در حوزه تعاملات نماز قرار داريم و هرآنچه در راستاي اعتلاي فرهنگ نماز از بخشنامه، ابلاغ، بيان و اقدام و عمل نياز بود، با همت همكاران و بزرگواران صف و ستاد وزارت كشور انجام شده است كه به نوبه خود از تمام زحمات تشكر و قدرداني مي كنيم. وي با اشاره به اينكه همه تلاش ما بر اين است كه اقامه نماز اتفاق بيفتد، گفت: خداوند مي فرمايد اگر در جايي قرار داريد كه مكنتي از آن شماست اقامه نماز كنيد. در واقع اقامه نماز يعني هم نماز خودمان و هم نماز پيرامون خودمان مورد توجه باشد و فرهنگ نماز را ترويج كنيم. وي ادامه داد: همه تلاشمان بايد بر اين باشد كه ديگران نيز به اين جمع اقامه نماز اضافه شوند. اگر مشكل يا مانعي در برابر نماز است برداريم و اگر مي توانيم قدمي براي نماز برداريم، انجام دهيم. مظفر ضمن تقدير از  بخشنامه وزير كشور در خصوص ترويج نماز و ابلاغ آن به استان ها گفت: براي تدوين اين بخشنامه ساعت ها وقت گذاشته شد و به 12 بند مهم و اصلي تدوين شد كه اميدواريم با همت استانداري ها تمام اين 12 بند به دقت اجرا شود.

وي هدف از ارزيابي ها و برگزاري هاي چنين گردهمايي هايي را تبادل نظرات و بهره گيري از تجربيات استان ها اعلام كرد و گفت: اين موارد كمك مي كند تا در جريان اقدامات و برنامه هاي راهگشاي استاني درخصوص ترويج و تقويت فرهنگ نماز باشيم و اين خود يك امر به معروف و تواصي به حق است چراكه كارهاي خوب خود را در معرض ديد ديگران قرار مي دهيم تا آن ها نيز از اين تجربيات استفاده كنند.قائم مقام ستاد اقامه نماز در ادامه با اشاره به نزديكي به عيد نوروز و تعطيلات سال نو از روسا و دبيران شوراي فرهنگي استانداري ها خواست در خصوص نظارت بيش از پيش به مساجد و نمازخانه هاي بين راهي و ايجاد مكان مناسب براي نمازگزاران اتخاذ تدبير كنند. وي در ادامه به اهميت مسائل اجتماعي كشور اشاره كرد و گفت: خالق ما بهترين راه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي را نماز دانسته است. پس اگر از امكان و اختيارات به خوبي در جهت ترويج نماز در نسل نو استفاده شود و خصوصا نسل جديد بيش از پيش با نماز آشنا شوند ودر جريان  ابعاد معنوي و تاثيرگذار اين فريضه در جلوگيري از بروز آسيب هاي فردي و اجتماعي قرار گيرند، بيشترين كمك به جامعه با بهره گيري از ظرفيت نماز خواهد بود. مظفر در ادامه به پيام مقام معظم رهبري در اجلاس بيست و هفتم نماز اشاره كرد و گفت: رهبر معظم انقلاب بر اهميت اقامه نماز در مدارس تاكيد داشتند كه بر همين مبنا اجلاس بعدي را نيز با عنوان نماز و دانش آموزان قرار داديم و به دنبال اين هستيم كه همه دست به دست هم داده و در آموزش و پرورش و مدارس، موانع و مشكلات را احصا و كارهاي خوب اين زمينه مورد توجه قرار گيرد تا سال آينده در گزارشي به مقام معظم رهبري دستاوردهاي اين حوزه را به ايشان اعلام كنيم.

قائم مقام ستاد اقامه نماز افزود: جلسات شوراي اقامه نماز  كه در استانداري هاي سراسر كشور تشكيل مي شود، بايستي به فرمانداري ها نيز تسري يابد تا در شهرستان ها نيز  اين امر بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد و روند اقامه نماز در شهرستان، موانع و مشكلات و برنامه هاي قابل اجرا بررسي و اقدام شود.

وي در ادامه از اقدامات استانداري البرز براي اقدامات مناسب در مهدكودك هاي اين استان اشاره كرد و گفت: اين استان با رويكرد كار در مهدكودك ها هفت هزار نفر كودك در كنار آموزش نماز، سرودي در اين راستا يادگرفتند و اجرا كردند.
مظفر افزود: نظر قطعي ستاد اقامه نماز در زمينه توليت استانداري ها در برگزاري اجلاسيه هاي سراسري نماز است و بر كم هزينه برگزار شدن اين اجلاسيه ها و صرفا استفاده از همكاري ها و عدم صرف هزينه تاكيد داريم. قائم مقام ستاد اقامه نماز در ادامه از وزير كشور قدرداني كرد و گفت: دكتر رحماني فضلي گفتند من براي نماز هركاري باشد، انجام مي دهم و بدون هيچ هزينه اي در خدمت ستاد اقامه نماز خواهم بود.

شايان ذكر است در اين گردهمايي معاونين محترم هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري هاي سراسر كشور نظرات خود را در مورد شوراي اقامه نماز، امربه معروف و نهي از منكر، ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي، ايثارگري و همچنين مسائل و موارد در حوزه منابع انساني مطرح نمودند.

 

تعداد بازدید : 494
Powered by DorsaPortal