استانداری لرستان
تازه ها:
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد
‍ معاون استاندار لرستان: صاحبان ايده در زمينه بهره وري آب ورود كنند 1397/10/22
‍ معاون استاندار لرستان: صاحبان ايده در زمينه بهره وري آب ورود كنند

 معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري لرستان گفت: صاحبان ايده بايد در زمينه بهره وري آب ورود كنند.

به گزارش روابط عمومي استانداري لرستان به نقل از ايسنا، گودرز اميري در مراسم افتتاح مركز رشد واحدهاي فناور كشاورزي كه با حضور دكتر ولدان مدير كل دفتر امورفناوري سازمان تحقيقات و آموزش و ترويج كشاورزي برگزار شد، اظهار كرد: ايجاد مراكز رشد يكي از كارهاي بسيار ارزشمند و پر اهميتي است كه اين روزها مورد توجه مسئولين و به ويژه استان قرار گرفته است.

وي با بيان اينكه استاندار و مسئولين استاني از اين‎گونه كارها حمايت و پشتيباني خواهند كرد و مورد تاكيد هم هست، افزود: يقيناً با توجه به پيشرفت‎هايي كه در دنيا در حال صورت گرفتن است به دور از مباحث علمي و به شكل سنتي نمي‌توانيم رقابت كنيم بنابراين لازمه رقابت كار علمي كردن و به روز شدن است.

اميري بيان كرد: مراكز رشد يكي از پايه‎هاي اساسي است كه فناوران و صاحبان ايده نظرات خود را بيان كرده و مورد مهك قرار مي‎دهند كه در نهايت به پارك‎هاي علم و فناوري روي آورده و تجاري سازي مي‎شوند.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري لرستان خاطرنشان كرد: پيشنهاد ما اين است، مراكز رشد به صورت تخصصي و موضوعي در تمامي دستگاه‎هاي اجرايي فعال و پويا شوند و مورد توجه قرار ‌گيرند.

وي اضافه كرد: جهاد كشاورزي يكي از مكان‎هاي بسيار خوب است كه مي‌تواند پارك علم و فناوري مختص به خود را داشته باشد.

اميري با بيان اينكه مي‎توان ايده‎ها را در مزرعه و گلخانه اجرايي كنيم، ادامه داد: مهم ترين مشكلي كه در بحث تجارت و صادرات داريم كيفيت پايين محصولات كشاورزي و عدم زمان مناسب براي ماندگاري آنها است؛ انتظارمان اين است كه فناوران و انديشه‎وران روي اين موضوعات كار كنند.

معاون استاندار لرستان از وجود 800 هزار هكتار اراضي كشاورزي در لرستان خبر داد و گفت: تنها 180هزار هكتار آن آبي است و صاحبان ايده بايد در زمينه بهره وري آب ورود كنند؛ ما مي‎توانيم 800 هزار هكتار را با آب موجود آبياري و بحث افزايش كيفيت محصولات و ارتقاي بهره‌وري خاك و اقتصاد را با مباحث علمي پيگيري كنيم.

وي با بيان اينكه يك هكتار گلخانه هيدروپونيك مي‌تواند 50 نفر را مشغول به كار كند، اضافه كرد: در عين حال درآمد آن به 10 برابر افزايش و مصرف آب به يك چهارم كاهش مي‎يابد؛ بخش كشاورزي وسيع بوده و جا براي كاركردن دارد.

اميري با بيان اينكه استان در اين بخش پتانسيل بالايي دارد، افزود: انتظار مي‎رود كه اين مراكز را راه اندازي و تقويت كنيم و به مراكز علمي كه هر روز چند نفر مشغول تحصيل و مطالعه باشند تبديل شوند.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري لرستان اظهار كرد: اين فضا اگر به صورت بهينه استفاده شود مي‌تواند به يك مركز تحقيقي، توريستي و گردشگري تبديل شود.

وي ادامه داد: محصولات زيادي داريم كه مازاد بر نياز استان است اما به دلايل مختلف امكان صادرات آنها وجود ندارد و گاهي اوقات محصولاتي داريم كه در سطح ملي قدرت رقابت با ساير استان‌ها را ندارد كه مي‌توان با اصلاح نژاد، آن را ارتقا و به قيمت بالاتري ارائه دهيم.


8 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه